Czym jest fizjoterapia metodą NDT-Bobath?
Koncepcja NDT-Bobath powstała w latach 40 XX wieku, dzięki wspólnej pracy Berthy i Karela Bobath. Założenia oparte były na zrozumieniu pracy układu nerwowego oraz wpływu zaburzeń neurologicznych na kontrolę motoryczną i funkcję układu ruchu. Bardzo ważnym aspektem tej metody jest dążenie do osiągnięcia samodzielności i niezależności oraz poprawa jakości życia pacjenta.
Fizjoterapia oparta na koncepcji NDT-Bobath wykorzystuje współczesne teorie dotyczące plastyczności nerwowo-mięśniowej, kontroli posturalnej, biomechaniki oraz uczenia motorycznego. Wykorzystywana jest w terapii zaburzeń neurologicznych u dzieci i dorosłych.
Fizjoterapeuci stosujący metodę NDT-Bobath muszą przejść specjalistyczny kurs, zakończony egzaminem i uzyskać certyfikację. Metoda ta jest szeroko stosowana na całym świecie.
Terapia NDT-Bobath może przynieść wiele korzyści dla rozwoju motorycznego niemowlęcia.
W przypadku niemowląt metoda NDT-Bobath pomaga uzyskać optymalne warunki do rozwoju pełnego potencjału ruchowego malucha.
Podczas pracy z niemowlęciem, fizjoterapeuta ustawia ciało dziecka i wspomaga utrzymanie prawidłowej pozycji, jednocześnie dostarczając mu bodźców czuciowych. Zestaw ćwiczeń dobierany jest na podstawie wywiadu, obserwacji i badania klinicznego malucha. Szybkość i poziom ćwiczeń są adekwatne do etapu rozwoju malucha. Poza ćwiczeniami w gabinecie terapeutycznym, powinny być one wykonywane również w warunkach domowych. Dlatego fizjoterapeuta uczy rodziców, jak właściwie wykonać dane ćwiczenie i jak można wpleść je w czynności dnia codziennego np. zabawę, przebieranie. W metodzie NDT-Bobath przykłada się również dużą wagę do właściwej pielęgnacji niemowlęcia, która wspiera jego prawidłowy rozwój.
Fizjoterapia metodą NDT-Bobath jest znakomitym sposobem wsparcia harmonijnego wzrostu i rozwoju każdego malucha.
Terapia NDT Bobath może pomóc w:
- Poprawie kontroli ruchowej: poprzez techniki mobilizacji i manipulacji, terapeuta pomaga dziecku w poprawie kontroli nad swoim ciałem i koordynacji ruchowej. Dziecko może nauczyć się lepiej utrzymywać postawę, poruszać się i osiągać kolejne etapy rozwoju.
- Wzmocnieniu mięśni: poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia, terapeuta wspiera wzmocnienie mięśni dziecka, co ma wpływ na poprawę siły i stabilności.
- Poprawie równowagi: równowaga jest istotna dla wykonywania wielu codziennych czynności oraz w poruszaniu się w coraz wyższych pozycjach.
- Integracji sensorycznej: terapia NDT Bobath może również skupiać się na stymulacji sensorycznej, co pomaga dziecku w integrowaniu informacji sensorycznych i poprawie reakcji na bodźce zewnętrzne.