Osteopatia w uroginekologii to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, której celem jest leczenie zaburzeń w obrębie dna miednicy. Terapia osteopatyczna w tym zakresie polega na odnalezieniu przyczyny problemu, zastosowaniu odpowiednich technik manualnych oraz eliminacji dolegliwości lub znacznym złagodzeniu często uciążliwych objawów.
Najczęstsze schorzenia, w których osteopatia uroginekologiczna przynosi skuteczną ulgę, to:
- Nocne parcie na pęcherz: Uporczywa potrzeba oddawania moczu w nocy, która zakłóca spokojny sen i proces regeneracji.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu: Objawia się szczególnie podczas aktywności fizycznej, kichania, kaszlu, śmiechu czy wykonywania codziennych czynności.
- Częste oddawanie moczu: Uciążliwa potrzeba oddawania moczu w ciągu dnia, często nasilająca się w sytuacjach stresowych.
- Zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej: Tzw. ptoza narządów miednicy.
- Nawracające pseudoinfekcje: Dotyczące dróg moczowych lub rodnych.
- Dolegliwości bólowe podczas menstruacji: Zarówno u kobiet, jak i u nastolatek.
- Bolesne współżycie: Dyspareunia, która znacząco wpływa na jakość życia.
- Problemy z wypróżnianiem: Zaparcia i bolesne wypróżnienia.
- Ból kości guzicznej: Bóle pourazowe lub poporodowe.
- Dolegliwości związane z chorobami: Takimi jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników.
- Przygotowanie do ciąży i porodu: Wsparcie organizmu kobiety przed zajściem w ciążę oraz przygotowanie do porodu.
Ciąża, a terapia uroginekologiczna
W trakcie ciąży i porodu ciało kobiety przechodzi przez wiele zmian. Przesunięcie środka ciężkości, przodopochylenie miednicy, rozciągnięcie mięśni brzucha i powiększenie jamy brzusznej to naturalne procesy związane z rozwojem płodu. Choć są typowe dla tego okresu, mogą powodować ból i dyskomfort. Ważne jest, aby zadbać o ciało zarówno w trakcie ciąży, jak i przed nią. Zrównoważenie warunków w ciele przyszłej mamy, usunięcie napięć i restrykcji związanych z bliznami czy kontuzjami, poprawia warunki rozwojowe płodu i samopoczucie kobiety.
Jak przebiega wizyta?
Wizyta odbywa się w przyjaznej i nieskrępowanej atmosferze. Zaczynamy od szczegółowego wywiadu, który pozwala na trafną diagnozę i zaplanowanie najlepszej terapii. Następnie oceniamy postawę ciała, asymetrie, zakresy ruchów oraz ewentualne napięcia. Sprawdzamy ustawienie miednicy, kręgosłupa, głowy, kolan i stóp.
Dużą część terapii stanowi praca wisceralna, czyli zewnętrzna praca z powłokami brzusznymi oraz narządami wewnętrznymi, takimi jak pęcherz, macica, przepona i ich więzadła. Terapia jest bezbolesna i często przynosi poczucie ulgi oraz poprawę oddechu, wpływając także na nerw błędny.
W niektórych przypadkach wskazana jest praca per vaginam. Za zgodą pacjentki oceniam aktywność mięśni dna miednicy podczas kaszlu, parcia lub świadomego skurczu. W razie potrzeby stosuję techniki poprawiające rozluźnienie mięśni oraz przywracające ich prawidłowe napięcie. Podczas terapii pacjentka uczy się, jak aktywować mięśnie dna miednicy, mięśnie oddechowe oraz prawidłowego toru oddechowego.
Terapia uroginekologiczna to nie tylko praca nad mięśniami dna miednicy. Aby osiągnąć trwałe i skuteczne efekty, konieczne jest podejście holistyczne i wielowymiarowe. Dzięki temu możemy razem zadbać o Twoje zdrowie w pełni.