Czym jest kinesiology taping?
Kinesiology taping (kinesiotaping) jest jedną z metodą wspomagającą fizjoterapię, która ma szerokie działanie i nie ogranicza pacjenta w wykonywaniu codziennych czynności. Metoda jest nieinwazyjna, wykorzystuje jedynie specjalne samoprzylepne plastry o charakterystycznych właściwościach. Aby móc skutecznie stosować kinesiotaping, fizjoterapeuta powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu anatomii oraz fizjologii ciała człowieka oraz ukończyć kurs kinesiology tapingu. W trakcie kursu uczestnicy uczą się sposobu oklejania konkretnych grup mięśniowych oraz różnych technik aplikowania taśm. Kinesiotaping może być wykorzystywany w celu:
- poprawy krążenia krwi i limfy,
- rozluźnienia napiętych tkanek miękkich,
- wzmocnienia i stabilizacji mięśni,
- redukcji bólu,
- korekcji postawy.
Metoda kinesiology tapingu jest bezpieczna i efektywna, dzięki czemu może być szeroko stosowana w fizjoterapii. Plastry mogą być noszone przez całą dobę, dzięki czemu efekty sesji fizjoterapeutycznej są podtrzymywane przez dłuższy czas po opuszczeniu gabinetu.
Jest to niewątpliwie jedna z większych zalet tej metody. Efekty utrzymują się długotrwale, nie ograniczają w żaden sposób ruchów w stawach i pozwalają na dowolną aktywność fizyczną dzieci.
Kinesiotapping należy stosować w połączeniu z innymi odpowiednimi technikami terapeutycznymi, takimi jak: ćwiczenia, rehabilitacje czy masaże.
W przypadku małych dzieci, metoda ta zyskuje na atrakcyjności ze względu na dostępność różnokolorowych i wzorzystych taśm, które w niezwykły sposób zachęcają nawet najbardziej opornych pacjentów do współpracy.
Jeśli chcesz wspomóc rozwój dziecka metodą kinesiotapingu skonsultuj się z naszym fizjoterapeutą.
Kinesiology taping może być stosowany u dzieci z różnymi schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi, takimi jak:
- koślawość lub szpotawość kolan;
- asymetria łopatek;
- zaburzony rozkład napięcia mięśniowego (np. osłabione mięśnie brzucha, wzmożone napięcie obręczy barkowej itp);
- stopy płasko-koslawe i inne wady stóp;
- dysfunkcje układu mięśniowo-powieziowego;
- wady w obrębie klatki piersiowej;
- bóle stawowe;
- obrzęki;
- urazy i wiele innych.